You Lose $21 Every Time You Buy Paper

It may seem obvious to some, but I’ve recently run into fellow authors who believed they were really getting a deal by paying $5.00 for a ream of paper or maybe $40 for a 5,000-sheet case. I can’t see how 1.1 cents per sheet or $4 for a ream is a deal (then again, I have to be resourceful with my budget.).

Below is a basic rundown of a recent search I did online that gives you some cheaper options. The last case I bought lasted me multiple years due to digital sharing, critiquing, and delivery being standard for most of my publishing and editing needs. Don’t waste money on something you might not even use that often. Bulk up and store it, like I did!
For 5,000 sheets of white copy/multi-purpose, 92-bright, 20-lb paper: 

Amazon.com: $51 = $0.0102 per sheet / $5.10 per ream

Office Depot (Sale): $33 = $0.0066 per sheet / $3.30 per ream

Office Depot (Standard): $49 = $0.0098 per sheet / $4.90 per ream

Costco: $37 = $0.0074 per sheet / $3.70 per ream

Sam’s Club: $30 = $0.0060 per sheet / $3.00 per ream

For this search, Sam’s crushes the competition with a mere six tenths of a penny per sheet, compared to Amazon’s 1+ penny per sheet (almost twice as much!).

Even comparing total bills, you would save $21 by purchasing paper at Sam’s, versus online with Amazon (sadly, $30 of that $51 was JUST SHIPPING!).

Wholesale Membership

For those of you who don’t have a membership to a place like Costco or Sam’s (use this link and get $20 for joining), please consider signing up. For between $40 and $50 per year, you can rack up some fantastic savings, even if you never purchase bulk food there.

For example, when my bank account’s looking a little faint, I love to go to Sam’s to grab lunch (or dinner…or a snack…you get the picture).

Why? Because I can get a slice of pizza larger than my hand and an extra large drink of my choice for less than $2.50. Most places will charge you that much just for the drink. So, conservatively, you’re looking at at least $5 for the same lunch anywhere else.

If I eat lunch like this at Sam’s just twice a week, I’ll save $20 a month or $240 per year. This is how a $50 membership exponentially pays off! And this isn’t counting other home essentials I buy for my family, including paper towels, shampoo and conditioner, toilet paper, laundry detergent, or dish soap.

The discounts are similar for other non-perishables like pens, dishes, desks, books, bulk notebooks and writing pads, dry erase markers, and more.

If you found this post helpful, how would you have felt if you had gotten this information 6 months ago when I first sent it out to my writing newsletter subscribers? Sign up now and get these kinds of tips, tricks, and knowledge sent straight to your inbox twice each month! 

You Lose $21 Every Time You Buy Paper was originally published on Volo Press

One thought on “You Lose $21 Every Time You Buy Paper

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s